biography

بیوگرافی

فروردین سال ۱۳۶۲ به دنیا آمدم در تهران.پدرم استاد غلامحسین محمودی که از اساتید هنر طرح و نقش قالی هستند و همچنین مادر عزیزم که همکار پدر هستند هردو اهل مشهد اردهال کاشان اند.من هم خیالم درکوچه های خاکی مشهد اردهال شکل گرفت و چهارراه یاس در خیابان پیروزی .پدر ومادر اولین آموزگاران من بودند و از کودکی برای من و خواهرم فضایی فراهم کردند که هردومون به سمت هنر گرایش پیدا کردیم .خواهر شدند نقاش و طراح صحنه،من هم آمدم سمت موسیقی . از قضا بعدها با خانمی آشنا شدم که نقاش بودند و ایشان همسر من هستند .
تو این فضای خانوادگی هنری و اتمسفر فرهنگی فامیلی سرتاسر زندگی ما در هنر طی شد ،حالا اگر شاهکاری و اثر خاصی مرتکب نشده ام بیشتر از سر تقصیر خودم بوده وگرنه جامعه ای که در آن رشد کردم از بهترین جوامع بود در رشد فرهنگ و هنر و همکارانم همه یارو یاور!
جوان تر که بودم در همین سایتم صدجور عکس جورواجور ازخودم گذاشته بودم که شاید این خودشیفتگی و غرور چندتایی وجذب کنه و بشم هنرمند معرفه و ……حاصل این الکی خوشی هیچ نبود جز سیبل شدن بی خودی و دشمن تراشی و حواشی نامربوط. اما راستش خبری نبود .بیرونش دیگرانو آزار میداد و درونش خودمو.عکس ها را که برداشتم.
همین سایت یک قسمت رزومه داشت شبیه رزومه ای که مهندس ها به ادارات و شرکت ها میدن برای کار گرفتن. اینکه کجا درس خوندم و سرکلاس چه مدرسینی نشستم .راستش الان نه برای دانشگاه های خاک بر سری که توش درس خوندم ارزش و اعتباری قائلم و نه برای خیلی از کسانی که مجبور بودم سرکلاسشون بشینم(البته همه این مدارس و مراکز و دانشگاه ها نام گول زنی به تابلو دارند که عبور از کنار درش برای خیلی ها آرزوست) .
کلاس ها هم یا به دست به سر کردن اساتید معظم میگذشت یا به پرداختن به کارهای خودم که به اصطلاح فوق برنامه بود . معمولا ارکستر داشتم،می نوشتم ، یا مستند می ساختم و بقیه جونمو تو بقیه کارهای هنری دوستان هدر می دادم .راه خوبی بود که کم تر زجر بکشم.حالا میبینم چه عمری تلف شد از من.
اسم های گنده هایی هم که سر کلاسشون به اجبار یا به اختیار حاضر شدم بیشتر عقب ماندگانی بودند با ذهنیتی مسموم و شخصیتی عقده مند که حسب شرایطی شده بودند جناب استاد .البته هرکس اسمشان را در رزومه ما می دید کلاه از سر برمی داشت.
البته خیلی از همکاران و شاگردان اساتید معترض بودند که تو که ده جلسه بیشتر از محضر استاد تلمذ نکرده ای چطور خود را از شاگردان استاد میدانی؟حق داشتند .چون من در کلاس اساتید خون دل نخورده بودم و برای این عزیزان به مدت ده سال مسواک نزده بودم تا شاید تحریر کفتری و کلاغی را به بنده یاد بدهند . این طور شد که این حقیر نام اساتید را نیز که از مرهوم مهوش و میرزا شنگول خان تا برنیویم و پیر بولز را شامل می شد از صقحه ام پاک کردم و بی نام و نشان به سویی نامعلوم روانه شدم.
فهمیدم که هرچه خود را همرنگ کرده ام و هرچه ظاهر سازی نظاهر ،سرآخر هیچ به دست نیاورده ام جز دردو مرض.
در قسمت دیگری از همین سایت اسم مراکز و اداراتی را که در آن عمر را به بطالت گذرانده بودم را لیست کرده بودم .فکر کردم این ادارات منفور با آن مدیران منگل و کارمندان ازناکجاآباد آمده شان نه تنها اعتباری برایم نمی آورد بلکه ته پیاله آبرویم را نیز به زمین می ریزند.
درس موسیقی ایرانی و غربی را از زمان مدرسه خوانده ام تا الان که بیست سالی میشود _مصداق زگهواره تاگور دانش بجوی_البته بعدها دیدم چقدر دکتر زیاد شده در موسیقی ،دکترهایی که مجوز کارهای مرا باید صادرکنند که سرآخر بشود هزار سی دی که هدیه کنم به عمه و خاله و…….
درزمان وی اچ اس مطرب عروسی را درکنسرت ها می دیدم و مسخره اش میکردم با آن زنجیر طلاو پشت مو و شلوار پلیسه ای پشت ارگ یاماها ،حالا همان عزیز با ریش انگلیسی و کتاب دیکشنری موسیقی آکسفورد زیر بقلش شده مدیر کجای موسیقی و بهش میگن دکتر…قید مدرک و رتبه دانشگاهی را هم زدم.
درزمینه تدریس هم کارهایی کرده بودم .قید نکردم دیگر .چون نه آموزشگاه اعتبار داشت نه شاگردانم.مجوز آموزشگاه ها و…… را همان کسانی داشتند که مجوز قلیانسرا،آژانس، مشاطه زنانه و……….،اجراه داده بودند به چند نوازنده درجه چندمی که برای سرخورده نشدن آموزشگاه زده بودند و شده بودند مدیر و با پیک برتر و آژانس و خان منشی محترم شاگرد جذب میکردند و درساعات فراغت از تحصیل با دوستان دور هم سمفونی می ساختند! شاگردان آموزشگاه ها هم بندگان خدا یا پیرزن و پیرمردهایی بودند که حسب عقده ای که سالیلن سال در دلشان ماسیده بود آمده بودند کلاس موسیقی ،البته برای دلشان. بک عده هم خانواده هایی بودند که هرچه توسری خورده بودند و حقارت کشیده بودن می خواستند با چپاندن هنر به حلقوم کودک دلبندشان کمی احساس خوب کنند .سفارش می فرمودند استاد میخواهم از بچه ما (که مرا به یاد اکبر عبدی و دوستانش می انداخت در فیلم مادر) یک شجریان یا یک بتههون بسازین!
من با همه تلاش و رنج و استعداد و ادعا چه شده ام که این دردانه نخبه زاده بخواهد بشود؟حالا که الحمدلله مملکت پر است از استاد موسیقی و دانشگاه موسیقی( البته هنوز نمی دانم موسیقی در مملکت ما حلال شده یا نه ؟)
راستی یک لیست هم از فعالیت هایی که انجام داده بودم گذاشته بودم روی سایت .کارهایی جورواجور در همه زمینه های مربوط به موسیقی که چون همه این کارها را تجربی می دانستم و آزمایشی از قید ذکر آن ها نیز گذشتم .حتما هزکس این صفحه را می خواند صدایی از ما شنیده و پیگیری مطلب برایش مساله بوده است.
فکر میکنم حال مردم به هم بخورد از خود معرفی اهل هنر .آن هم ینده ای که تازه خود را در ابتدای راه می دانم و میخواهم زین پس مرا بشنوند ،آنطور که می خواهم نه آنطور که می خواهند .
حالا دوست دارم در آخر صقحه رزومه و بیوگرافی ام خودم را اینطور معرفی کنم :
عبدالحقیر الضعیف یونس محمودی .هیچ ندارم. وهرچه دارم همه از لطف اوست . خرده آوازی میخوانم .سر سوزن سازی میزنم و آهنگی.